Antioksidantët janë përbërës në ushqime që mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi i radikaleve të lira.

 • Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat tuaja. Trupi juaj i krijon ato gjate tretjes së ushqimit ose  frymëmarrjes në ajër te ndotur.
 • Ky dëmtim i qelizës mund të rris riskun e kancerit, sëmundjes së ezmeres, kataraktit, diabetit, ose infeksionit. Radikalet e lira gjithashtu mund të ndikojnë në funksionit e trurit.

Këshilla për marrjen e sa me shume antioksidante

 • Konsumoni shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve. Ngjyra e frutave dhe perimeve janë çelësat rreth tepeve të përbërëseve që ato përmbajnë. Për të marre një variete përbërësish, konsumoni një larmi ngjyrash.
 • Zgjidhni një frut me ngjyre ose perime qe nuk e keni provuar më parë.
 • Zgjidhni një frut te ri ose parim në çdo stinë.
 • Planifikoni se paku dy darka për çdo jave me fasule si burim kryesor për proteina. Zgjedhjet e duhura janë orizi dhe fasulet ose një supë të shëndetshme me perime.
 • Eksperimentoni me bimë të freskëta dhe llojshmërinë e tyre.
 • Zgjidhni vetëm produktet me krunde siç është buka e grurit ose orizi me ngjyre kafe.
 • Shtoni përdorimin e arrave në salla, supa dhe drithëra.

Llojet e antioksidantë

Shumë përbërës janë antioksidante. Shembujt përfshijnë:

 • Vitamina A
 • Vitamina C
 • Vitamina E
 • Antiokianine,
 • Beta karotinë
 • Katekin
 • Acid elagik
 • Lutein
 • Likopen
 • Resveratroli
 • Selen

Ushqimet sigurisht përmbajnë antioksidante të cilët akoma janë të pazbuluar. Të ushqyerit prej një shumëllojshmëri ushqimesh mund t’ju ndihmoj juve në përfitimin e plotë të këtyre antioksidantë.

Cilat ushqime kane antioksidante?

Ushqimet Përbërësit e antioksidantë
Drithërat, kungull, kungull dimrit Beta karoten
Molla Katekin
Kajsi, pjepër, pjeshkë Beta karotene
Fasulet Katekins, vitamina E
Panxhar Antiokianins
Speca Beta karotene, vitaminë C
Manaferrat Antiokianins, katekins, acid elagik, resveratrol vitaminë C
Brokoli, zarzavate, spinaq Beta karotene, lutein, vitaminë C
Orizi kaf (bollgur) Selenium
Karota Beta karotene
Pula Selenium
Frutat e agrumeve Vitamina C
Misër Lutein
Veze Lutein, selenium, vitaminë A
Patëllxhan Antiokianins
Hudhëra dhe qepët Selenium
Nerënxe Likopene roze, vitaminë C
Rrushi, vera e kuqe Antiokianins, resveratrol
Mango and papaja Beta karotene,
vitaminë C  
Qumësht Vitaminë A
Arra, gjalpë, vajra, fara Vitamina E
Bollgur Selenium
Kikirikë Resveratrol
Kumbulla te thara Antiokianins
Salmon, ton, ushqim deti Selenium
Panxhar i ëmbël Beta karotene, vitaminë C
Çaji i zi ose jeshil Katekins
Domate Likopene, vitaminë C
Shalqi Likopene, vitaminë C
Embrion gruri, drithërat
Selenium, vitaminë E  

Referenca:

 • http://www.womenfirst.net/pdf/ADA/ADA_Antioxidants.pdf
 • http://acudoc.com/Antioxidants.PDF
 • http://www.waojournal.org/content/pdf/1939-4551-5-1-9.pdf
 • http://dairy.ifas.ufl.edu/rns/2007/McDowell.pdf
 • http://japi.org/october2004/R-794.pdf